OLIVIA SE TĚŠÍ NA CRAZY GOLF V BEROUNĚ

Již devět medailí přivezla do České republiky ze světových šampionátů v Crazy golfu – World Crazy Golf Championship – šestnáctiletá hráčka rakovnického Putt-golf clubu STARLIFE Olivia Prokopová, která s nově vznikajícím sportovištěm v Berouně navázala úzkou spolupráci.

OLIVIA SE TĚŠÍ NA CRAZY GOLF V BEROUNĚ

– Říká se, že Crazy golf je především rodinnou zábavou. Co je na tom pravdy?

„To je jednoznačně pravda. Na hřištích po celém světě jsou ponejvíce vidět rodiny s dětmi ve věku od čtyř do patnácti let. Je to dáno tím, že si každý užije při hře obrovskou spoustu zábavy.“

 – Jak to jde dohromady s tím, že se i v této minigolfové disciplíně koná mistrovství světa?

„Každý sport je na určité úrovni zábava pro širokou veřejnost, od určité doby se pak stává vrcholových sportem. Stejně tak je tomu i s Crazy golfem.“

– Co říkáte tomu, že se v Berouně staví první vyloženě Crazy-golfové hřiště v České republice a pravděpodobně první i v celé střední Evropě?

„Jsem samozřejmě moc ráda. Výstavbu sleduji od jejího prvopočátku, kdy se začal rýsovat projekt. Toto hřiště bude více do stylu fantasy, na kterém může skutečně každý porazit každého a ještě se u toho bohatě pobavit.“

– Budete tedy berounský Crazy golf využívat?

„Samozřejmě. Již dnes plánujeme několik akcí, které budou převážně zaměřeny pro děti a rodiny s dětmi. Já osobně pak využiji zdejší areál k přípravě, protože zde budu simulovat některé údery a systémy, které posléze upotřebím při mistrovství světa v Hastings.“

– Svůj poslední titul jste získala už před pěti lety. Od té doby jsou to „pouze“ dvě stříbra a dva bronzy. Dočkáme se tedy letos v Berouně dalšího zlatého poháru?

„Udělám pro to maximum. Je to ale stále těžší a těžší. Do Anglie se totiž přesouvám vždy po dvouměsíční turnajové šňůře v USA, kde startuji v profesionálních sériích v jiných minigolfových disciplínách, a přechod na jinou hůl, jiný míček a jiný povrch není vůbec jednoduchý. Naproti tomu jsou v Británii specialisté na Crazy golf už několik týdnů…“

– Kdy vás tedy poprvé uvidíme na hřišti v Berouně?

„Úplně poprvé to bude při slavnostním otevření počátkem června, kdy zde budu celý týden. Poté ještě několikrát během prázdnin a nakonec snad – doufejme – s pohárem z mistrovství světa v listopadu.“

Co je Crazy golf? 

Crazy golf je velmi rozšířenou rodinnou zábavou zejména v USA a ve Velké Británii. Fantazii při stavbě hřišť se skutečně meze nekladou, proto je mnohdy Crazy golf nazýván i Fantasy golfem.

Na jednotlivých jamkách je například možné spatřit různé figury pohádkových či prehistorických postav a živočichů.  Další nedílnou součástí jsou rozmanité stavby – jako například pohádkové hrady.

V mnoha případě se pak jednotlivé překážky různě pohybují, aby zabránily v cestě míčku k jamce – například lopatky mlýnů, nebo padací mosty u hradů.

Povrch jednotlivých jamek tvoří pestrobarevná umělá tráva.

Ke hře se z důvodu rozlišení používají specifické barevné míčky.

Hráči se na jednotlivých jamkách střídají v pořadí a na dráze po prvním úderu každého z hráčů zůstávají všechny tři míčky všech hráčů (nezaznamená-li samozřejmě některý z nich hole in one).

Druhé a další údery začíná vždy ten hráč, jehož míček je nejdále od jamky. Na řadu tak mnohdy přichází taktizování, kdy hráč může beztrestně odpálit svým míčkem soupeřův míček do větší vzdálenosti. Nesmí se však v žádném případě soupeřova míčku dotknout holí!
Zahraje-li hráč svým míčkem soupeřův míček do jamky, je to pro soupeře považováno, jakoby sám docílil jamky. Tzn., že může například hráč docílit esa, aniž by jamku pokořil prvním úderem – následně samozřejmě může dosáhnout i dalšího nižšího počtu úderů (2,3,4,5,6), a to dle toho, ve které fázi protihráč jeho míček svým míčkem do jamky dopravil.

I v Crazy golfu se každoročně koná několik významných turnajů, nejvýznamnější z nich je World Crazy Golf Championship, který od roku 2003 pravidelně poslední říjnový víkend hostí bašta tohoto sportu anglické město Hastings.

Co nabídne areál Berouně?

Crazy-golfový areál Sportovního centra EDEN v Berouně nabídne svým návštěvníků na všech osmnácti jamkách velmi rozmanité překážky – převážně s prvky Fantasy golfu, čímž se stane unikátním prakticky na celém světě (jiná hřiště disponují těmito prvky jen na některých jamkách).

Nejmenší návštěvníci se plně ponoří do pohádkového světa, jelikož ústřední dominantou celého areálu bude velký středověký hrad, ve kterém se skrývají hned tři jamky. Ty bude hlídat pravý středověký rytíř v plné zbroji.

Chybět nebudou ani kouzelná pohádková babička, jejíž chaloupkou se bude procházet, Fifinka, Myšpulín, Bobík a Pinďa z populárního čtyřlístku, princezna zakletá v žábu, jež nebude chtít hráče jen tak lehce pustit k jamce a může se tedy stát, že hru dokončí návštěvníci i mírně umokření, a dokonce ani několikametrový tříhlavý drak, jenž může být přemožen hned několika způsoby, stejně tak jako myška, jež úpěnlivě hlídá svůj kousek sýra.

Ti odrostlejší se jistě rádi projdou pasáží s pravým jihoamerickým indiánem, či se pustí do překonání překážky ve tvaru nejslavnějšího mostu světa – Golden Gate, který je dominantou San Franciska.

Vy výčtu samozřejmě nechybí ani jamky, které vyzkouší jak hráčské umění, stejně jako k jejich překonání bude potřeba i pořádný kus štěstí – jako například při průchodu větrným mlýnem či při hledání toho správného směru v mravenčích cestičkách.  Komu by bylo i to málo, jistě vyzkouší své štěstí na xylofonu, který dobrý úder odmění melodií.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *